Radom moje miasto

Radom zlokalizowany jest w centralnej Polsce, nad rzeką Mleczną. Stanowi ważny ośrodek gospodarczy, przemysłowy i kulturalny i znaczeniu regionalnym. Na terenie miasta znajduje się wiele ważnych zabytków i atrakcji turystycznych.

Do zabytków zaliczamy sporą ilość obiektów sakralnych. Jednym z nich jest Kościół św. Jana Chrzciciela. Jest to świątynia farna. Został w niej ochrzczony między innymi znany malarz Jacek Malczewski. W Radomiu znajduje się także gotycki kościół św. Wacława. W 2011 roku złożono tam relikwie błogosławionego Jana Pawła II.

Na mapie Radomia ważnym punktem jest również klasztor i kościół opactwa Bernardynów. Ten murowany obiekt jest jednym z najlepiej zachowanych budynków tego typu w naszym kraju. Kolejną atrakcją turystyczną miasta i jednocześnie jednym z jego symboli jest Zamek Królewski. Został wzniesiony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Później rozbudowano go w stylu gotyckim i następnie przebudowano, ale już w nurcie renesansowym. Bardzo ważnym punktem w mieście jest Grodzisko Piotrówka. Pochodzi z czasów średniowiecza, kiedy Radom był istotnym obiektem osadniczym. Wykopaliska archeologiczne jednoznacznie wskazują na to, że na terenie grodziska istniał dawniej kościół. Najprawdopodobniej była to budowla drewniana, posiadająca prezbiterium i dwie wieżyczki z kopułą. Z kolei na radomskim rynku znajduje się Ratusz. Obecny zbudowany jest w stylu neorenesansowym. Jego poprzednik był reprezentantem gotyku, ale został rozebrany na początku XIX wieku.